Kişinin yaşadığı sosyete içre kıymeti olan , kapasite, ekonomi ve öteki davranış biçimlerini geliştirdiği proseslerin tümüdür.

Eğitim, önceden saptanmış esaslara gereğince insanların davranışlarında belli gelişmeler esenlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim; kişinin davranışlarındaki evetşantısı aracılığıyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğemekme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü üzere eğitimin bir çok tanılamamı gestaltlabilmektedir. Fakat, günümüzde çoğunlukla tercih edilen tanılamam:

“Kişinin davranışında, kendi evetşantısı aracılığıyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin ammaçlarına isabetli ) bileğemekme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu aşinalık gereğince;

· Eğitim bir prosestir.

· Eğitim sürecinde, kişinin davranışlarının istenilen yönde bileğemektirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğemekme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim sürecinde kişinin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç esas öğesi vardır.

1. Fakatç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Bileğerlendirmeler

Eğitim ammaçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam değer ve yorum ile son bulur. Sürecin bu mantığı tamam kültürler karınin birdır. Fakatçların içinde ne olduğu ve öğrenme karınin kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre gereğince bileğemekebilir, lakin sürecin doğbeyı bileğemekmez.

Eğitim kapsamı ve tanılamamlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih süresince birçok filozof ve terbiyeci, eğitimin ne olduğuna konusunda farklı farklı tanılamamlamalarda bulunmuştur. Günümüzde ise eğitimin onaylama edilen ölçün tanılamamı şudur: Eğitim, kişinin davranışlarında kendi evetşantıları aracılığıyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğemekikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanılamamlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu tanılamamlamanın içre eğitime konusunda bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları aracılığıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğemekikliği” ve “süreç” üzere kelimeler eğitimin temel taşlarıdır.

Eğitim, anatomi karınin dirim boyu devam fail bir prosestir ve davranışlarda başkalık meydana getirir. Bu davranış değişimleri ise kişinin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişimleri istendik kısaca beklentilere ve hedeflere isabetli olabileceği üzere istenmedik yönde bile gelişebilir. Eğitim sürecinin emekletilmesi ise kasıtlı kısaca programlı ve programlı olabileceği üzere gelişigüzel bile olabilir. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal yetişek, gelişigüzel meydana getirilen eğitime ise informal yetişek denir. Daha açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, yetişek merkezleri üzere mekânlarda maruz yetişek formal; kişinin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı sıfır yetişek ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki yetişek sadece okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Eğitim Türleri
Eğitim türlerine gereğince sınıflandırıldığında formal ve informal yetişek olgunlaşmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal yetişek okullarda evet da kurumlarda belli bir düşünce ve izlence çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu yetişek tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende yetişek süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal yetişek ise hudayinabit gelişen ölçüsüz ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki fert bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim Sistemi
Eğitim, bir model olarak ele kırmızıındığında ise yetişek sisteminin üç esas ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. Göz; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, yapı, tesisat, maliyet, personel üzere fiziksel unsurlardır. Süreç; meslek içre gerçekleştirilen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde mütehassıslık, yeterlilik, yetki, imtihan neticeları üzere istenilen davranış bileğemekiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Leave a Comment

Seo Fiyatları https://backlinkindexer.name.tr/ https://kurumsalsosyalmedyayonetimi.name.tr/ https://bebekgiyim.name.tr/ https://muhabir.name.tr/ https://sistemozellikleri.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar