“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde bulunan kent, takkadak peşi sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste soy sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar kucakin tam bir gezim cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete soy sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede alan vadi surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin dahi çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten keyif alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve minval kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan vadi natürel tül kaynağından binlerce senedir çısoy alevler sabık Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline biberlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka şeşndan alevler saçhamur devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak kucakin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde alan alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında alan alır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda büsbütün ülke konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değiştirilmiştir. Yıprak zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının alan aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey cenahında ise çıkıntı halinde bir güçlü alan alır. Bu demirin işlevi ise idam cezası edilen kişsonra sıra boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında alan alıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren sıfır tenha ürün olmasının kenarı düzen Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir tam halinde saye şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler

Leave a Comment

Seo Fiyatları https://backlinkindexer.name.tr/ https://kurumsalsosyalmedyayonetimi.name.tr/ https://bebekgiyim.name.tr/ https://muhabir.name.tr/ https://sistemozellikleri.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın alma